پنج شنبه , ۲۹ مهر ۱۴۰۰
خانه / مزرعه / پرندگان زینتی / قسمت سوم: رژیم غذایی فنچ گلدین

قسمت سوم: رژیم غذایی فنچ گلدین

امروزه ، تنوع دانه های موجود در بازار انتخاب مخلوطی از دانه های مناسب برای فنچ های گلدین را گیج کننده و زمانبره کرده است و حتی برای برخی از دوستداران این نوع فنچ کمی طاغت فرسا شده است اگر می خواهید فنچ های دلبندتان در تمام طول سال عملکرد مناسبی داشته باشند مخصوصا در زمان هایی که جوجه گوشتی داخل لانه دارند باید مخلوط مناسبی از دانه های خارجی استوایی یا استرالیایی برایشان فراهم کنید.

در محیط طبیعی فنچ های گلدین راه های مختلفی برای  دسترسی به انواع دانه های متنوع را دارند و در طول سال این راه های دسترسی و دانه ها تغییر پیدا می کنند ، حال این راه های دسترسی و دانه های مختلف چه نقشی در چرخه زندگی فنچ های گلدین ایفا می کنند؟

برخلاف در دسترس بودن نور روز ، تغذیه عامل اصلی در تعیین زمانی است که تغییرات در چرخه زندگی پرنده باید رخ دهد، در دسترس بودن دانه ها و انواع غذا عاملی است که موجب می شود زمان تولید مثل ، زمان پرریزی یا تولک رفتن و زمان استراحت قبل از فصل تولید مثل را بدانیم. در فنچ های گلدین خودم بهترین کار را برای تطابق همه این تغییرات در رژیم غذایی فنچ ها به وسیله تغییر دادن ، افزایش و کاهش در جیره غذایی یا همان دانه ها و مکمل ها انجام داده ام و به تقلید از آنچه در فصل های مختلف در حیات وحش در دسترس است فراهم کرده ام.   

برنامه تغذیه فعلی من بر اساس توصیه های مرکز تحقیقاتی گلدین در استرالیا و به ویژه مایک فیدلر که  متخصص برجسته  فنچ های گلدین در جهان است شکل گرفته است.

مرکز تحقیقات فنچ گلدین  و مایک فیدلر در مورد فنچ ها در حیات وحش  و همچنین فنچ های در قفس مطالعه کرده اند و کتاب ها و مقالات رابا اطلاعاتی در مورد چگونگی تقلید از شرایط حیات وحش برای ایجاد محیط ایده ال برای فنچ های خانگی منتشر کرده اند.

دانه مخلوط پرنده

چرخه حیات فنچ گلدین

دوره  پرریزی (تولکی)

تنها دو فصل آب و هوایی در زیستگاه طبیعی فنچ های گلدین وجود دارد که به عنوان فصول خشک و فصول مرطوب شناخته می شوند.

دوره پرریزی (تولکی) بیان کننده دوره ای از رژیم غذایی گلدین است که نزدیک پایان فصل خشک و آغاز فصل مرطوب است .دانه بسیار کمیاب می شود و کیفیت آن ها کم می شود. محدودیت تنوع دانه و کاهش کیفیت آن ها بر روی پرندگان از طریق کوچک شدن تخمدان ها و تخم ها تاثیر فیزیولوژیکی می گذارد که نقش بسیار مهمی را ایفا می کند نه تنها اندام جنسی پرنده ها استراحت می کند بلکه به آن ها اجازه می دهد بدن خود را برای تولید مثل در زمانی که غذا فروان تر و غنی تر است هماهنگ سازند.

اگرچه تغییر شرایط فصلی گاهی اوقات می تواند محیط سخت و ناگواری برای زنده ماندن پرندگان ایجاد کند اما نیازی نیست ما درجه زیادی از سختی را بر روی لانه و اتاق پرنده هایمان اعمال کنیم و من قطعا اجازه نخواهم داد که پرنده هایم گرسنه شوند بااین حال اطمینان می دهم که در طول دوره سختی هیچ گونه مکمل به پرنده ها داده نمی شود تنها روزانه آب تمیز و تازه و مخلوطی از دانه مخصوص فنچ گلدین برایشان فراهم می کنم که فقط به دو نوع دانه ارزن سفید و دانه چاودار (گندم سیاه) محدود می شود این دانه های مخلوط پروتئین بالایی ندارند، یک دوره رژیمی سخت در پیشرفت تولید مثل و چرخه زندگی فنچ های گلدین زمانی که برای تولید مثل آماده می شوند نقش مهمی  ایفا می کند زیرا هر دو جنس نر و ماده در یک مرحله آمادگی مشابه هستند و بدن آن ها استراحت کرده و هماهنگ شده است دوران پرریزی باعث ایجاد تعادل هورمونی هماهنگ بین پرندگان می شود که میزان باروری را بهبود می بخشد و احتمال کاهش جوجه ها را در همه پرنده ها از بین می برد.

گلدین ها در طول تمام  ماه ها در ماه سپتامبر(شهریور) رژیم غذایی سخت برایشان اعمال می شود  در طول این  دوره ی سخت هر دو پرنده نر و ماده هرکدام به صورت جداگانه  با هم جنس های خود نگهداری می شوند تا از هر گونه جفتگیری نابهنگام بین پرندگان قبل از اینکه در شرایط تولید مثل باشند جلوگیری می شود.

دوره تولید مثل

فرا رسیدن فصل مرطوب در حیات وحش شروع به  تغییر در دسترسی به مواد غذایی می کند که رژیم غذایی فراوان و متنوعی برای فنچ های گلدین ایجاد می کند این تغییرات در رژیم غذایی پرنده ها موجب تغییرات در بدن فنچ ها می شود، و تخمدان ها و بیضه ها برجسته می شوند هورمون ها موجب تغییر در رفتار آن ها می شوند چون پرنده ها به شرایط تولیدمثل نزدیک می شوند پرندگان  نر شروع به آواز خواندن می کنند و پرنده ماده هم بیشتر صدا تولید می کند و برای جلب توجه پرنده نرآماده تلاش می کند.

در طول فصل تولید مثل  از دانه مخلوط شامل نسبت بیشتری  از تخم کتان (دان قناری) است که به خاطر سطح پروتئین خوب این دانه به عنوان یکی از بهترین دانه ها شناخته شده است و یکی ازمحبوب ترین دانه ها  در بین فنچ ها شده است دانه مخلوط فنچ گلدین همچنین شامل پانکوم سرخ ، پانکوم زرد، سورگوم، سیگنال کراس (تخم نوعی چمن که سرعت رشد کمی دارد) فالاریس، ارزن سفید، ارزن زرد، شاهدانه، تخم کاهوی سیاه، تخم کاهوی سفید، بلغور جوی دو سر، دانه ریگراس ، ارزن ژاپنی و Cocksfoot (Kanulgras) می باشد. طیف گسترده ای از دانه های مخلوط  نشان دهنده ی فراوانی تنوع در طول فصل تولید مثل فنچ های گلدین در حیات وحش طبیعی آن ها است. گلدین مانند بسیاری از گونه های دیگر فنچ در طبیعت عمدتا یک پرنده علف خوار است بسیاری از دانه های موجود در مخلوطی  که من استفاده می کنم دانه های علفی است دانه های علفی سورگوم ابریشم بخش عمده ای از رژیم غذایی پایدار فنچ های گلدین  در حیات وحش را تشکیل می دهند به همین دلیل من به طور مستقیم دانه های سورگوم را برای تولید مثل فنچ های گلدین خودم و ساختن دانه های مخلوط  ازاسترالیا وارد کردم.

علاوه بر دانه های خشک شما می توانید ارزن  تازه سبز و دانه های جوانه زده را روزانه برای پرنده های خود تهیه کنید و در دسترس آن ها قرار دهید. با این کار پرندگان برای تولید مثل آماده می شوندهر دانه حاوی ۳۰۰ تا ۴۰۰ درصد انرژی بیشتری نسبت به دانه های خشک هستند این غذاها واقعا مانند داروی مقوی برای غرایز جنسی عمل می کنند و پرندگان شما را پرورش می دهد ارزن تازه سبز را در فریزر مخصوص ذخیره ی پرنده هایم  ذخیره و نگهداری می کنم بنابراین می توانم تا آخر فصل تولید مثل به طور روزانه مقدار کمی از آن را در ظرف گلدین هایم قرار دهم که آن ها حریصانه و با کمال لذت دانه ها را می خورند.

ارزن تازه سبز و خوش طعم گلدین ها

من مخلوط دانه های مخصوص فصل تولیدمثل را برای جوانه زدن سبز می کنم زیرا این حاوی تمام دانه هایی است که برای پرنده ها آشناست چون که برای گلدین ها که متاسفانه بدغذا هستند عالی است. سرعت رشد دانه های جوانه زده و درصد رشد آنها نشانگرکیفیت خوب و شاخص دانه ها می باشد. من همچنین اطمینان حاصل می کنم که پرنده های من به غذا ی تخم مرغی دسترسی دارند و هر روز کمی ویتامین Eبرروی غذای تخم مرغی می پاشم. ویتامین E به ترویج سلامت کمک می کند و همچنین باعث افزایش باروری به خصوص در نرها می شود کلسیم شن (سنگریزه) زغال چوب و نیز سبزیجات مختلف و همچنین از مکملی به اسم THRIVE N GLOSS به عنوان یک خنک کننده عالی و غنی از پروتئین ، فیبر، کلسیم ، فسفر، آهن ، منیزیم ، ید ، سدیم ویتامین های B1 , E , D3 , A , B12 می باشد. به طور روزانه و تازه به مصرف فنچ هایم می رسانم.

پس از ۶ هفته با این رژیم غذایی  پرنده ها آماده جفت شدن می شوند فنچ های گلدین من تا پایان مارس آغاز ماه آوریل (اواخر اسفند آغاز فروردین) در مجموع ۶ ماه به این رژیم غذایی ادامه می دهند.


مکمل های من از چپ به راست: سالاد مخلوط کمکی ، thrive and glass ، پوسته صدف و زغال چوب

پایان دوره تولید مثل

پایان دوره تولید مثل شاید مهمترین بخش از پرورش باشد هنگامی که  اول آوریل (اوایل فروردین) ازراه می رسد همه ی پرنده های من تولید مثل را به پایان رسانده اند و شاید حتی بعضی از آنها زودتر پرریزی (تولک) را شروع کرده باشند.

پرنده هایی که شروع به پرریزی (تولک) کرده اند داخل یک  قفس نگهداری می شوند و رژیم  غذایی تولید مثل آنها برای شش هفته ادامه پیدا می کند آنها باید در طول پرریزی تحت نظر باشند، پرنده هایی که  دوره پریزی را شروع نکرده اند اما تولید مثل را به اتمام رسانده اند جداگانه در یک قفس و پرنده های هم جنس (به صورتی که  پرنده های همجنس نر یا ماده جدای از هم نگهداری می شوند) قرار داده می شوند و رژیم سخت گیرانه  برای آن ها به مدت  دو هفته اعمال می شود جدا شدن از والدین تغییرات ناگهانی در رژیم غذایی معمولا باعث پرریزی  و تولک رفتن پرنده ها می شود  پس از این دوره ی دو هفته ای آنها به رژیم غذایی دوره تولید مثل برگردانده  می شوند تا به آنها در تکمیل دوره ی تولک کمک شود. پایان فصل تولید مثل نیز به همان شیوه ای است که به مرحله پرریزی کمک می کند.

پرریزی برای فنچ های گلدین بسیار استرس آور است آن ها پرهای قدیمی خود را می ریزند و کاملا زمخت به نظر می رسند و در پوست برآمدگی سر آن ها پرهای جدید ایجاد می شود. در کمتر از شش هفته هشتلد درصد پرهای یک فنچ رشد خواهد کرد. این یک مرحله سخت و حساس در چرخه حیات آنها می باشد و حتی سخت تر از پنج ماه گذشته که آن ها مشغول تولید مثل و بزرگ کردن جوجه هایشان بودند ، یک بار دیگر پرنده ها به یک سطح بالایی از پروتئین برای تکمیل دوره ی پرریزی (تولکی) نیازمندند ازاین رو آنها به رژیم غذایی غنی از پروتئین دوره ی تولید مثل بازمی گردند اکثریت پرندگان باید تا آخر ماه مه (اوایل خرداد) دوره پرریزی آنها کامل شود  و سپس برای شروع رژیم غذایی قوی درماه ژوئن (خرداد و اوایل تیر) آماده شوند.

پرندگان نر سالم با دسترسی کامل به نور لامپ LED

دوره نگهداری

دوره ی نگهداری نشان دهنده ی فصل خشک در حیات وحش است این یک فرصت استراحت برای بدن پرنده ها می باشد. زیرا آن ها انرژی و نیروی خود را برای تولید مثل صرف کرده اند و به دلیل پرریزی و تولکی استری زیادی تحمل کرده اند برای مدت طولانی هیچ انرژی بالا یا مواد مغذی مورد نیاز پرنده ها به آن ها نرسیده است در حال حاضر گلدین های من با رژیم غذایی مقوی تغذیه می شوند.

برای یک رژیم غذایی مقوی از همان مخلوط دانه های فنچ گرمسیری همانند دوره ی تولید مثل با این تفاوت که  بدون افزایش نسبت دانه های قناری یا اضافه کردن دانه های گیاهی برای پرنده هایم استفاده می کنم. مخلوط با کیفیت دانه های فنچ گرمسیری برای پرنده های شما در این مرحله از چرخه حیات خود مناسب است. مخلوط دانه  مناسب باید بیشتر از ۲۰% دانه کتان و بیشتر از ۵% دانه نیجرنداشته باشد. دانه های باقی مانده باید از مخلوط ارزن ها ، پانکوم ، بذر چمن ساخته شوند این مخلوط برای رژیم غذایی مقوی مناسب است در طول رژیم غذایی  مقوی پرنده های من دسترسی کمتری به شن و ماسه و زغال دارند دسترسی به مواد غذایی تخم مرغی را کم کرده ام و فقط دو روز در هفته چهارشنبه و یک شنبه ارائه می دهم. مقدار کمی سبزی تازه نیز در این روزها ارائه می شود هر مکمل دیگری نیز در مقادیر کم فقط دوبار در هفته در دسترس قرار خواهد گرفت پرنده های من از ماه ژوئن تا پایان ماه آگوست (اوایل خرداد تا اوایل شهریور) در رژیم غذایی مقوی باقی خواهند ماند.

فصل خشک در استرالیا

برنامه غذایی گلدین ها

√ غذاهایی که در طول دوره ی آن ماه ارائه می شود.

X غذاهایی که در طول دوره ی آن ماه ارائه نمی شود.

ردیف افقی: ماه اول تا ماه دوازدهم ، ردیف عمودی: نوع غذ

جدول بالا به طور ساده رژیم تغذیه شخصی من را که برای گلدین هایم اعمال می کنم نشان می دهد. تیک هایی که دارای پس زمینه های سبز هستند نشان دهنده ی غذاهایی هستند که روزانه ارائه می شوند پس زمینه های آبی نشان دهنده ی  غذاهایی هستند که فقط دوبار در هفته ارائه می شوند. اما برخی از غذاها مانند سبزی تازه در دسترس هستند توجه داشته باشید که اگر چه ماه اول من در ماه سپتامبر(شهریور تا مهر) آغاز می شود هرماه می تواند برای برنامه ۱۲ ماهه برنامه غذایی چرخه زندگی فنچ های گلدین انتخاب شود.

پرندگان جوان

پرندگان جوان من به طریقی متفاوت با پرندگان بالغ رفتار می کنند آن ها در یک گروه جداگانه قرار می گیرند که در بین آن ها به چند پرنده بالغ که برای تولید مثل انتخاب نشده اند می پیوندند ، این پرندگان بالغ معمولا برای پرنده های جوان  معلم هستند تا بتوانند رفتارهای خاصی از جمله نحوه ی آواز خواندن را یاد بگیرند پرنده های جوان در رژیم تولید مثل خواهند ماند تا آن ها پرریزی و تولکی را کامل کنند. این امر تضمین می کند که بهترین مواد مغذی ممکن در این دوره ی استرس زا به بدن آن ها می رسد هنگامی که پرریزی کامل می شود آن ها به مکان پرنده های بالغ همجنس خودشان انتقال داده می شوند که آن ها به گروه اصلی پرنده ها می پیوندند و از رژیم غذایی مقوی تغذیه می کنند.

رنگ بندی گلدین های جوان یا نابالغ

فکری برای غذای فنچ ها

تحقیقات و مطالعات انجام شده با مشاهده ی فنچ های گلدین در محیط طبیعی خود به ما آموختند که دانه گیاه سورگوم جزو اصلی رژیم غذایی پایدار آن هاست (توجه داشته باشید منظور دانه های بزرگ سورگوم نیستند و همچنین به عنوان Dari و Milo شناخته می شوند که برای خرید در انگلستان و سایر نقاط اروپا در دسترس می باشند. Dari و Milo مفید هستند و بسیار بزرگتر از دانه های گیاه سورگوم می باشند آن ها برای خوردن فنچ های گلدین بسیار بزرگ هستند)

دانه های گیاه سورگوم در حال حاضر در اروپا در دسترس نیستند چون این گیاه در آب و هوای بسیار گرم تر رشد می کنند وربه همین دلیل در حال حاضر در مناطق مرطوب کشت نمی شوند اما در حال تلاش برای تغییر آن هستم امیدوارم تا پایان سال ۲۰۱۶ بتوانیم دانه های علفی سورگوم را به خوبی سایر بذر های گیاهی بومی استرالیا برای گلدین ها و گونه های مختلفی از پرندگان استرالیایی را بسیار تخصصی فراهم کنیم تا آن زمان دانه های جایگزین وجود دارد که در اروپا به آن ها دسترسی داریم و فنچ های گلدین از آن ها لذت می برند Cooksfoot (علف باغی) یا Knaulgras (علف چمن) مثالی از این بذرها است. متاسفانه در حال حاضر این بذر های علفی برای تولیدکنندگان بسیار گران هستند و به همین دلیل برای بسیاری از فنچ های استوایی خارجی یا استرالیایی مصرف این دانه ها غیرمعمول است به دلیل گرانتر بودن این دانه ها مخلوط دانه هایی که حاوی این نوع از بذر علفی هستند به ندرت در مخلوط دانه ها قرار می گیرند من این دانه ها را در مخلوط دانه های خودم قرار داده ام و بنابراین اغلب بذر علفی مورد نیاز را به طور اضافی خریداری کرده و سپس به طور مستقیم به مخلوط دانه های خودم اضافه می کنم ، با یک کیسه ارزن قیمت ۲۵ کیلوگرمی از مخلوط دانه های فنچ گلدین که تنها ۲۰ پوند هزینه دارد و ادعا می شود بهترین دانه در بازار برای گلدین های شماست فریب نخورید در حالی که مقاومت در برابر طمع به قیمت مقرون به صرفه بودن این دانه ها سخت است و به نظر می رسد اینگونه دانه ها در کل شامل هیچگونه بذر های علفی باشند و احتمالا نسبت دانه های گران تر مانند دانه قناری و گونه های پانکوم (Panicum) کمتر است بخش عمده ای از مخلوط دانه های ارزان تر اغلب دارای مقدار زیادی ارزن سفید و زرد است زیرا این دانه برای تولید کنندگان ارزان ترین است مانند مخلوط دانه هایی که در حال حاضر در انگلستان وجود دارد به خاطر داشته باشید که تولید کنندگان به فکر سود خود هستند و قیمتشان را رقابتی نگه می دارند آن ها اگر مخلوط دانه هایشان حاوی دانه های گران قیمت مانند دانه ی قناری و پانکوم باشد باید دانه های مخلوط خود را گرانتر بفروشند.

کیفیت مواد غذایی در برابر هزینه
علف سورگوم وحشی

در طی فصل جفتگیری فنچ های من بیشتر از سایر مواقع دانه مصرف می کنند هر پجوجه ای که به تازگی مستقل شده و وارد مرحله پرورش می شود و به زودی به دانه خوردن می افتند. و این نیز میزان دانه ای که در طول دوره ی جفتگیری مصرف می شود را افزایش می دهد در این مرحله از چرخه زندگی فنچ های گلدین متوجه شدم که در طول دوره جفتگیری هر ماه ۲۵ کیلوگرم دان مخلوط برای ۱۰۰ فنچ مصرف می شود حالا به این معناست که هر پرنده در ماه برای تغذیه ۲۰ پوند برای من هزینه دارد.

حال تصور کنید که، یک کیسه گرانتر از مخلوط دانه هایی حاوی مقادیر بسیار  بالایی از دانه های مناسب برای پرندگانم خریداری کنم و سپس آن را با دانه های چمن، قناری و سبزی اضافی مقوی کنم. اگر این دانه ها در حال حاضر دو برابر قیمت دانه های ارزان باشند، در نتیجه هر پرنده برای تغذیه چهل پوند در ماه برایم هزینه دارد. بخاطر بیست پوند بیشتر به ازای هر پرنده در ماه، ترجیح می دهم که پرندگانم از مواد غذایی خاص که مناسب نیاز هایشان باشد، تغذیه کنند. هر گونه هزینه اضافی، پس از یک فصل تولید مثل موفق، زمانی که فروش تعداد بیشتری از پرندگان مازاد هزینه را پوشش دهند، جبران خواهد شد. به این دلیل است که دانه های در دسترس را به شخصه مخلوط می کنم و این دانه های مخلوط، بهتر از دانه های مخلوط شده ی آماده است. غذای پرندگانم را بر اساس مواد غذایی مورد نیازشان انتخاب می کنم نه بر اساس قیمت و هزینه دانه ها.

در پایان روز، نصب لانه پرنده با هزینه رایگان بیشتر از دانه های ارزان که شامل مواد غذایی بی کیفیت برای گلدین هایتان است، ترجیح داده می شود. اگر از دانه های خوب و درست استفاده کنید، دلیلی برای اینکه لانه پرندگانتان نتوانند هزینه خود را جبران کنند، وجود ندارد.

اهمیت پروتئین

پروتئین یک واحد ساختمانی مهم برای ساخت استخوان ها، پوست، خون، غضروف و ماهیچه است و همچنین پر ها بوسیله پروتئین به شکل کراتین ساخته می شوند. پروتئین نقش های مهم دیگری را در بدن پرندگان ایفا می کند و به خوبی دیگر مواد شیمیایی برای ساخت آنزیم ها و هورمون ها مورد نیاز است. مانند همه پرندگان خانگی، فنچ های گلدین در طول فصل تولید مثل به مقدار بیشتری پروتئین نیاز دارند. والدین، جوجه های خود را با پروتئین اضافی که برای ساخت بافت های جدید حیاتی است، تغذیه می کنند. پروتئین برای رشد سریع جوجه ضروری است. برای این منظور به تصاویر زیر نگاه کنید. تصویر اول جوجه یک روزه تازه از تخم درآمده را نشان می دهد. تصویر دوم جوجه ۲۲ روزه ای را که تازه پرهایش کامل شده نشان می دهد.

جوجه در حال بیرون آمدن از تخم

این عکس نشان می دهد که جوجه ها چگونه سریع رشد می کنند. بیشترین تعداد جوجه های گلدین در یک دوره تولید مثل می تواند شامل ۷-۶ جوجه باشد، این تعداد جوجه برای غذا دادن برای والدین بسیار زیاد است.

با مشاهده فنچ های گلدینم در طول بیشتر از یک سال، به این موضوع پی بردم که پرنده های والد خودشان به این که برای تغذیه جوجه هایشان به مقدار بیشتری پروتئین نیاز دارند، بسیار آگاه هستند. متوجه شدم زمانی که فنچ های گلدینم جوجه هایی در لانه دارند، پوسته ی دانه های بیشتری در کف قفس و لانه ی آنها وجود دارد و نسخه پیچ های دانه باید مقدار بیشتری دانه را بطور منظم در نسخه یشان قرار دهند.   

از این متعجبم که چرا فنچ های گلدینم دانه گرمسیری خیلی خوبی را که معمولا در اوقات دیگر سال از آن لذت می بردند، دور انداختند؛ مدتی را صرف تماشای رفتار آنها کردم تا متوجه شوم چرا این کار را انجام داده اند. مدت ها بود به این فکر میکردم که چه اتفاقی می افتد. پرنده ها عمدی دانه ها را بطور ناگهانی تکان می دادند و آنها را روی زمین پراکنده می کردند. دانه های هدر رفته را جمع کردم و بعد از جستجو در میان آنها حدس هایم به اثبات رسید. پرنده هایم مخلوط دانه را الک می کردند تا به دانه هایی با پروتئین بالاتر مانند دانه قناری که می دانستند در مخلوط موجود است، برسند. مقدار زیادی ارزن زرد، ارزن سفید و دانه نیجر بدون خورده شدن بر روی زمین مانده بود. حتی با آماده کردن غذای تخم مرغی به عنوان مکمل، متوجه شدم که گلدین هایم هنوز مقدار زیادی دانه های هدر رفته تولید می کنند.

این عکس نشان می دهد که جوجه ها چگونه سریع رشد می کنند. بیشترین تعداد جوجه های گلدین در یک دوره تولید مثل می تواند شامل ۷-۶ جوجه باشد، این تعداد جوجه برای غذا دادن برای والدین بسیار زیاد است.

با مشاهده فنچ های گلدینم در طول بیشتر از یک سال، به این موضوع پی بردم که پرنده های والد خودشان به این که برای تغذیه جوجه هایشان به مقدار بیشتری پروتئین نیاز دارند، بسیار آگاه هستند. متوجه شدم زمانی که فنچ های گلدینم جوجه هایی در لانه دارند، پوسته ی دانه های بیشتری در کف قفس و لانه ی آنها وجود دارد و نسخه پیچ های دانه باید مقدار بیشتری دانه را بطور منظم در نسخه یشان قرار دهند.   

از این متعجبم که چرا فنچ های گلدینم دانه گرمسیری خیلی خوبی را که معمولا در اوقات دیگر سال از آن لذت می بردند، دور انداختند؛ مدتی را صرف تماشای رفتار آنها کردم تا متوجه شوم چرا این کار را انجام داده اند. مدت ها بود به این فکر میکردم که چه اتفاقی می افتد. پرنده ها عمدی دانه ها را بطور ناگهانی تکان می دادند و آنها را روی زمین پراکنده می کردند. دانه های هدر رفته را جمع کردم و بعد از جستجو در میان آنها حدس هایم به اثبات رسید. پرنده هایم مخلوط دانه را الک می کردند تا به دانه هایی با پروتئین بالاتر مانند دانه قناری که می دانستند در مخلوط موجود است، برسند. مقدار زیادی ارزن زرد، ارزن سفید و دانه نیجر بدون خورده شدن بر روی زمین مانده بود. حتی با آماده کردن غذای تخم مرغی به عنوان مکمل، متوجه شدم که گلدین هایم هنوز مقدار زیادی دانه های هدر رفته تولید می کنند.

ممکن است در چنین مواقعی دانه های بوجاری شده بکار برده شود؛ اما به شخصه دوست ندارم از دستگاهی که به منظور جدا کردن دانه های خورده نشده از پوست های آنها طراحی شده اند، استفاده کنم. نه تنها این عمل باعث تقویت باکتری ها در دانه های جایگزینی که ممکن است در کنار مدفوع پرنده ها بوده باشند، می شود؛ بلکه دانه های بازگردانده شده احتمالا قبلا توسط پرندگان دور ریخته شده اند تا بتوانند به دانه هایی که واقعا میخواهند بخورند، برسند. با بازگرداندن دانه های دور ریخته شده به مخلوطمان، نسبت دانه ها را در مخلوط بهم می زنیم. بعنوان مثال، جایی که یکبار یک پرنده در حال خوردن مخلوط دانه با ۲۵% از دانه مشخصی، بود که آن را دور ریخته است؛ اکنون درحال خوردن مخلوطی از دانه است که بوجاری شده است و ۴۰% از مخلوط دانه حاوی دانه هایی است که پرنده نمی خواهد آنها را بخورد. این نسبت ممکن است برای هر بار دیگر دانه های هدر رفته بوجاری شده را افزایش دهد. این اعداد واقعی نیستند و فقط نشان می دهد که چرا ترجیح می دهم از یک دانه بوجاری شده استفاده نکنم.

توجه به دانه های هدر رفته می تواند بینشی در مورد ترجیح های پرنده هایمان ایجاد کند

برای جلوگیری از هدر رفتن چنین دانه هایی ترجیح می دهم از دانه هایی استفاده کنم که می دانم پرنده هایم آنها را خواهند خورد. همچنین با استفاده از روش آزمایش شده ی افزایش درصد دانه قناری، پروتئین دانه مخلوط شده ام را بالا می برم، بطوری که درصد کل در جایی بین ۵۰% تا ۶۰% قرار دارد.این کار به راحتی با خرید مستقیم دانه قناری و اضافه کردن مقدار لازم برای نسبت درست به مخلوطتان، انجام می شود. با این حال، همه ی پرنده ها هنگام انتخاب غذا، ترجیح های منحصر به فرد خود را دارند؛ و این می تواند از پرنده ای به پرنده ی دیگر متفاوت باشد. اگرچه می توانیم از اطلاعات ارزشمندی که توسط مطالعات و تحقیقات بعنوان دستورالعمل انجام میشود، استفاده کنیم، فقط با مشاهده پاسخ های رفتاری پرنده هایمان به تغییراتی که در اتاق های پرنده یمان ایجاد می کنیم؛ می توانیم رضایت متوسطی از بهترین کارمان برای خود و پرنده هایمان پیدا کنیم.

ترجمه: فرزانه زرین کمر

درباره‌ی admin

همچنین ببینید

وضعیت بدنی (Body Condition)

وضعیت بدنی (Body Condition) یک دام نشان دهنده ذخایرچربی و عضله جهت نگهداری، آبستنی و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *