خانه / مزرعه / پرندگان زینتی / بخش دوم: ساخت سالن فنچ های گلدین

بخش دوم: ساخت سالن فنچ های گلدین

 سالن و لانه :

هیچ راه صد در صد درستی برای ساختن خانه فنچ های گلدین شما وجود ندارد. در دسترس بودن فضا ، موقعیت مکانی و جغرافیایی و منابع مالی همه ی اینها در تعیین ساختن بهترین خانه برای فنچ های گلدین دلبندتان نقش دارد ، لانه ای که برای یک پرنده مناسب است ممکن است برای پرنده دیگر مناسب نباشد اگر شما می خواهید خانه (قفس) مناسبی برای فنچ های گلدین خود بسازید باید از طبیعت غریزی آنها الهام بگیرید.

یک فلسفه خوب که از پرورش فنچ گلدین یا گونه های دیگر پرنده ها برای این موضوع می توانیم اتخاذ کنیم این است که از محیط طبیعی پرنده به هر اندازه که ممکن است به بهترین نحو الهام بگیریم اگر بتوانید تمام نیاز ها و ملزومات فنچ ها را برآورده کنید درنتیجه پررندگان شما تحت مراغبت شما بسیار خوب رشد خواهند کرد. در واقع پرندگان دلبند شما از لذت مطلق بهرمند خواهند بود. تقلید از طبیعت به معنای آگاهی از تغییرات فصل های سال است که می توان چرخه زندگی فنچ ها تحت تاثیر قرار دهد. این تاثیرات شامل میزان نور در طول روز(نوردهی) ، کیفیت نور ، در دسترس بودن اتاق پرنده شما ، در دسترس بودن غذا ها و دمای اتاق یا سالن است.

در حیات وحش زیستگاه فنچ های گلدین جایی بین مناطق گرمسیری راس الجدی و خط استوا می باشد. این بدان معنی است که تغییرات گوناگون فصل ها مانند تغییراتی که ما در ایران یا سایر نقاط جهان داریم بین مناطق گرمسیری و استوایی وجود ندارد. در نتیجه دسترسی به نور در طول روز در بخش شمالی استرالیا بین ماه های تابستان و زمستان زیاد تغییر نمی کند در واقع نوسانات متغیر بین ۱۲ ساعت تا ۱۴ ساعت نور در طول روز در بالاترین و پایین ترین نقاط تابستان و زمستان تقریبا شب و روز متعادل است. آنچه که ما می توانیم از همه اینها یاد بگیریم این است دسترسی به نور عامل مهمی برای تعیین فصل جفتگیری فنچ گلدین نیست ولی  کیفیت نور باعث تولید مثل بیشتر و بهتر می شود.

سالن فنچ های گلدین

روشنایی:

در سالن پرورش فنچ های گلدین من در قفس گلدین ها و پرنده های واکسیبلی (پرندگان کوچک با رنگ بندی روشن و براق) از لامپ های UV استفاده می کنم. من این لامپ ها را به عنوان یکی از بهترین لامپ ها برای روشنایی سالن و قفس یافتم و لذا به دلایل زیر برای روشنایی اصلی استفاده می کنم.

فنچ های گلدین مانند بیشتر پرنده ها می توانند رنگ های ماوراء بنفش را ببینند ، این موضوع بسیار شگفت انگیز است به این دلیل که آنها می توانند طیف رنگ بیشتری نسبت به من و شما تجربه کنند ، اکنون سعی کنید تصور کنید که برای یک لحظه قادر هستید رنگ کاملا جدید و متفاوت که قبلا که قبل از این تجربه نکرده اید را ببینید سپس سعی کنید تصور کنید که چگونه این رنگ جدید نیز می تواند با رنگ هایی که ما می شناسیم مانند آبی و قرمز ترکیب شوند تا انواع مختلف سایه ها و رنگ ها را ایجاد کنند این موضوع خیلی قابل توجه هست که هنوز به طور متناقض فکر کنیم فکر کردن درباره چیزی که هیچ وقت تجربه نکرده اید خیلی کار آسانی نیست.

یکی دیگر از جنبه های مهم که باید در هنگام تصمیم گیری در مورد استفاده از لامپ های UV مورد توجه قرار داد این نکته است که پرندگان می توانند ویتامین D را که از اشعه های لامپ UV منتشر می شود را جذب کنند ، تنها گزینه تنها موردی که می توانیم بگوییم از لامپ UV استفاده نشود تابش حداقل ۲ تا ۳ ساعت در روز نور مستقیم خورشید است و یا استفاده از مکمل و ویتامین D3 در غذای پرنده است.

فنچ های گلدین دارای قده ای در بالای ریشه دم هستند که از آن روغن ترشح می کنند ، این کار به پرنده اجازه می دهد تا هنگام آراستن و مراقبت از پرهای خود این روغن را بر روی پرهای خود پخش کنند این روغن حاوی یک ترکیب است که ویتامین D را در معرض اشعه ماوراء بنفش تولید می کند بنابر این هنگامی که پرنده خود را در حال آراستن پرهای خود زیر نور ماوراء بنفش مشاهده می کنید ، در واقع پرنده یک مقدار از ویتامین D را بر روی پرهای خود پخش می کند سپس پرنده تا آراستن بعدی پرهای آغشته به روغن خود ، ویتامین D را جذب می کند. ویتامین D جذب شده در بدن پرنده در کبد و کلیه ها به ویتامین D3 فعال تبدیل می شود. لذا ویتامین D3 یک ماده ضروری برای همه پرندگان شما هست که به مبارزه با بیماری ها کمک می کنند و پرنده را سالم و سرحال نگهداری می کنند.

همچنین به وسیله لامپ UV (لامپ های طیف کامل) نور استاندارد و کم مصرف برای همه پرنده ها مهیا کنیم. من این لامپ ها را به عنوان یک ابزار مهم و حیاتی برای سالن پرنده ها یا قفس آنها توصیه می کنم. پرنده های شما می توانند از وحشت شبانه (خواب دیدن و از خواب پریدن پرنده) که به طور ناگهانی هنگام خواب برای آنها اتفاق می افتد بمیرند ، بدون منبع نور قادر نخواهند بود نشیمن گاه یا میله های پرنده ها را بیابند اما آنها قادر هستند دیوار ها را در تاریکی پیدا کنند و لذا پرواز به سمت دیوار ها می توان به شکستن گردن آنها یا سایر آسیب های جدی منجر شود.

گلدین های نر سالم با دسترسی به لامپ طیف کامل (UV)
لامپ طیف کامل پرندگان (UV)

دما:

مدیریت و کنترل کردن محیط پرندگان توسط شما بستگی به نحوه طراحی و ساخت سالن ، تراس و قفس پرندگان دارد ، از آنجا که فنچ گلدین یک پرنده استوایی است ، من هر دوی اتاق و لانه ی پرنده های خود را به گونه ای طراحی کرده ام که کنترل بیشتری بر روی تنظیم دما داشته باشم.

قفس پرنده های من در طول زمستان به طور کامل از عناصر خارجی محافظت می شود. داشتن عایق خوب و پنجره های دو جداره ، به من اجازه می دهد تا برای اتاقک پرنده هایم بخاری برقی دارای ترموستات با هزینه بسیار پایین تر اجرا کنم. در واقع ، اتاق پرنده ها به خوبی عایق بندی شده است حتی در زمانی که دمای هوای بیرون ۳ الی ۴ درجه سانتی گراد است دمای داخل لانه بدون نیاز به روشن بودن همیشگی بخاری ۲۱ تا ۲۵ درجه سانتی گراد است ، بخاری قبل از پایین آمدن دما از هر ۸ الی ۹ دقیقه برای چند دقیقه روشن شده و کار می کند.

برای ماه های گرم تابستان ، اتاق پرنده ها دارای پنجره های دو جداره چهار برابر بزرگتر از فصل زمستان می باشند که می توانند به طور کامل جدا شده و به توری تبدیل شوند. این عمل باعث می شود تا پرندگان هوای تازه ی تابستان را احساس کنند و به نور مستقیم خورشید دسترسی داشته باشند.

اتاق فنچ گلدین با پنجره باز
اتاق فنچ گلدین با پنجره بسته

بسیاری از پرورش دهندگان گلدین به پرندگانشان بدون مشکل اجازه می دهند به فضای بیرون دسترسی داشته باشند ، اما این کار برای من در طول دوران پرورش چندان تجربه خوبی نبوده و دیگر اجازه نمی دهم پرندگانم در طول ماه های سرد سال به منطقه بیرونی دسترسی داشته باشند زیرا من در مواردی که پرندگانم را زمانی که هوا در طول شبانه روز بدتر می شود به لانه خود بر نمی گشتند و متاسفانه از دست داده ام ، فنچ های گلدین به ویژه در هوای سرد آسیب پذیرتر هستند و گونه های پرندگان وحشی بومی پرها و پوشش برای کمک به عایق بندی خود در مقابل سرما را دارند ، اما فنچ های گلدین این عایق و پوشش را ندارند ضمنا این درست است که بگوییم پرندگانی که  در شرایط سخت تر نگهداری می شوند می توانند به لحاظ فیزیولوژیکی به اندازه کافی برای انطباق با شرایط سخت تر تکامل یابد و نسل های جدید که از آنها به وجود می آید مقاوم تر و عادت پذیرتر می باشند.

در حیات وحش ، فنچ های گلدین در طی صد ها هزار سال نسبت به شرایط طبیعی محیط پیرامون خود تکامل یافته اند. نمودار زیر تفاوت بین آب و هوای فصلی انگلستان و ویندهام استرالیا را نشان می دهد که دارای بیشترین جمعیت شناخته شده فنچ های گلدین وحشی هستند.

من همچنین حداقل دما را در اتاق و لانه ی پرنده هایم را نشان می دهم تا ثابت شود زمانی که فضا طوری طراحی شده است که به  شما اجازه می دهد دما را کنترل کنید، شما توانایی آن را دارید که محیط اتاق پرندگانتان را کنترل کنید.

میانگین حداقل دما (درجه سلسیوس)

تمام بخاری های من دارای ترموستات هستند که مانع از افت دما به زیر ۲۱ درجه سانتی گراد می شوند ، آنها اتاق و لانه پرنده های من را تا دمای حداکثر ۲۵ درجه سانتی گراد گرم می کنند ، گرچه در حیات وحش دمای محیط فنچ های گلدین بسیار بالاتر است لذا دمای بالا می تواند برای نگهداری از آنها هزینه بر باشد و همچنین زمانی که با پرندگانتان وقت می گذرانید راحت نیستید ، من به این نتیجه رسیدم که دمای بین ۲۱ تا ۲۵ درجه سانتی گراد برای هردوی پرنده ها و من بسیار مناسب و خوب است آگاهی از دمای اتاق در طول فصل های تولید مثل بسیار مهم است ، زیرا دمای زیر ۱۸ درجه سانتی گراد در زمان طولانی می تواند جنین بارور شده داخل تخم را از بین ببرد و به این ترتیب رشد جوجه را متوقف می کند و باعث مرگ جوجه ها داخل تخم می شود.

برای آن دسته از شما که در آب و هوای سردتر زندگی می کنید ، در اینجا یک واقعیت جالب وجود دارد که چقدر دمای انگلستان با دمای محیط طبیعی فنچ گلدین در شمال استرالیا ، تفاوت دارد . از سال ۱۸۷۵ یعنی از زمانی که برای اولین بار شروع به ثبت دما در انگلستان کردیم ، بالاترین دمای ثبت شده تا کنون در کنت (شهری در انگلستان) به ندرت ۳۸٫۱ درجه سانتی گراد بوده است.این دما یک اتفاق و یک پدیده ی آب و هوایی بود که تنها یکبار در طول یک بعد از ظهر گرم در ماه آگوست سال ۲۰۰۳ اتفاق افتاد ، میانگین حداکثر دمای انگلستان در ماه آگوست در حال حاضر ۲۰٫۷ درجه سانتی گراد است در حالی که میانگین دمای بالا در طول شروع فصل جفتگیری فنچ های گلدین ویندهام استرالیا ۳۹ درجه سانتی گراد است این بدان معنی است که ویندهام به طور معمول دارای روزهای گرم تر از ، گرم ترین روز ثبت شده در انگلستان می باشد.

رطوبت:

در حیات وحش ، فنچ های گلدین با توجه به اینکه در کدام منطقه ی کمربند شمالی استرالیا ساکن هستند میزان رطوبت مختلفی را تجربه خواهند کرد. به عنوان مثال در ویندهام همانطور که می دانیم سطح رطوبت در طول فصول غیر از فصل تولید مثل تقریبا ۲۵ درصد می باشد، اما به ندرت بالاتر از ۳۵ درصد می شود و بیشترین سطح رطوبت تقریبا ۵۵ درصد  می باشد. خیلی مهم است که به رطوبت اتاق و لانه های پرنده هایمان در طول فصل تولیدمثل توجه کنیم ، زیرا سطح رطوبت که بسیار بالا برود می تواند تخم پرنده ها را از بین ببرد (جنین ها قبل از بیرون آمدن از تخم از بین بروند) تعداد زیادی از جوجه های مرده و جوجه های نیمه تشکیل شده در تخم ها نشانه ای از بالا رفتن سطح رطوبت بیش از حد بالا می باشد ، سطح رطوبت بیش از حد پایین نیز می تواند نتایج ویرانگر داشته باشد سطح پایین رطوبت می تواند تخم ها را خشک کند و جنین ها را بکشد و نیز درآمدن جوجه از تخم یکی از مشکلات سطح رطوبت پایین است به این ترتیب که پوست تخم برای شکسته شدن توسط جوجه ها بسیار سفت می شود به این معنی که جوجه هایی که تا مرحله آخر زنده مانده اند و رشد کرده اند قبل از شکستن تخم و بیرون آمدن از آن خفه می شوند که تصور چنین صحنه ای بسیار تلخ و ترسناک است ، اما به راحتی با خرید یک دستگاه رطوبت سنج ارزان قیمت کمتر از ۳۰ هزار تومان می توان رطوبت را تحت کنترل قرار داد. به عنوان یک قاعده کلی من سطح رطوبت را بین ۳۰ درصد تا ۶۵ درصد رسانده ام هر چند من ترجیح می دهم آن را در حدود ۴۵ درصد تا ۵۰ درصد حفظ کنم من هرگز مجبور به استفاده از رطوبت ساز در طول همه سال های پرورش فنچ های گلدین نشده ام با این حال من رطوبت ساز را در حالت آماده به کار قرار داده ام ، زیرا رطوبت اتاق تولید مثل پرندگان من در سطحی بالاتر از سطح قابل قبول حرکت می کند.

رطوبت ۵۱ درصد در اتاق پرورش فنچ های گلدین

 

ترجمه: فرزانه زرین کمر

درباره‌ی admin

همچنین ببینید

قسمت سوم: رژیم غذایی فنچ گلدین

امروزه ، تنوع دانه های موجود در بازار انتخاب مخلوطی از دانه های مناسب برای …

یک نظر

  1. باسلام ما برای تهیه فنچ با شما تماس بگیریم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *